II Ogólnopolska Giełda Dla Kolekcjonerów i Miłośników militarii

 

W dniach 10-11 grudnia 2005 roku odbyła się II Giełda Kolekcjonerska Militariów i Staroci w Twierdzy Modlin.
Ponownie mieliśmy możliwość spotkania się w gronie miłośników historii, militariów i architektury militarnej. Twierdza Modlin znów stała się miejscem, gdzie poza stoiskami handlowymi swoje miejsce, jak zwykle, znalazły unikatowe wystawy i pojazdy militarne.

10 grudnia odbyło się spotkanie członków Grup Rekonstrukcji Historycznych “Żelazny Orzeł” oraz “Kampinos”, którzy podczas panelu dyskusyjnego dokonali ustaleń związanych z przyszłą współpracą na terenie Modlina oraz działaniami na rzecz propagowania rekonstrukcji historycznych jako bardzo zajmującego i pożytecznego hobby, z punktu widzenia edukacji.

Mimo bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych odbyła się rekonstrukcja historyczna przedstawiająca rozbicie posterunków niemieckich przez oddział partyzancki.
Tego samego dnia otwarto wystawę poświęconą wyposażeniu i uzbrojeniu Wojska Polskiego w latach 1939-2000, na której zaprezentowane zostały bardzo interesujące zbiory mundurów, krótkiej i długiej broni palnej oraz broni wspomagającej piechoty.

W nocy z 10 na 11 grudnia odbyły się ćwiczenia GRH “Żelazny Orzeł”. Po sprawdzeniu terenu przez zwiad oddział szturmował budynek oraz przygotowywał zabezpieczenie terenu w warunkach zimowych. Ćwiczenia zakończyły się opanowaniem wyznaczonego celu.

11 grudnia ponownie naprzeciw siebie stanęły oddziały polskie i niemieckie. Tym razem polscy partyzanci z GRH “Kampinos” szturmowali budynek, w którym zamknął się oddział niemiecki GRH “Żelazny Orzeł”. Po długotrwałej wymianie ognia i dużych stratach po obydwu stronach GRH “Kampinos” doprowadziła do poddania się oddziału niemieckiego, który wyszedł z budynku z rękoma podniesionymi do góry. Po zakończeniu inscenizacji jej uczestnicy oraz turyści zwiedzili zabytkowy budynek dawnego elewatora zbożowego.
II Ogólnopolska Giełda Kolekcjonerka Militariów i Staroci zakończyła się w niedzielę 11 grudnia. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz i niska temperatura) pokazaliśmy wszystkim, że można doskonale bawić się w każdych warunkach, a nasze działania mogą być asumptem, do spotkań wszystkich ludzi zainteresowanych militariami, “żywą historią” oraz działaniami na rzecz edukacji i kultury, a także aktywizacji lokalnych mieszkańców.

Oczywiście, jak zwykle, podczas naszych imprez odbywały się przejazdy zabytkowymi pojazdami po terenie Twierdzy Modlin.

Skontaktuj się z nami