II Szturm Berlina: “Zdobycie Berlina”
W dn. 03 maja 2007r o godz. 13.00 po raz kolejny rozpoczął się Szturm Berlina. Impreza miała na celu obchody 62 rocznicy zakończenia 2 Wojny Światowej. Była rozwinięciem i zarazem kolejną edycją pokazu z poprzedniego roku.
Berlin zdobyty!Giełda Staroci MilitarnychJak dotąd wszystkie relacje opisywały przebieg wydarzeń rekonstrukcyjnych, tym razem odwiedzającym naszą stronę chcemy przybliżyć kulisy inscenizacji oraz osoby ze strony rekonstruktorów, dzięki którym te ciekawe widowisko się odbyło. Przygotowania do niej rozpoczęły się kilka tygodni wcześniej. Powstał “sztab”, który zajął się obmyślaniem scenariusza byłby w zgodzie z realiami historycznymi. Okazuje się, że koncepcja scenariusza, który będzie odmienny od poprzedniego wymaga wielu spotkań, przemyśleń i kompromisów. Działania szły dwutorowo, powstał scenariusz polsko-radziecki, którego autorem jest Artur “Nietoperz” Gaca (GRHFW “Kalina Krasnaja”), oraz niemiecki, który przygotował Damian Parzelski (GRH “Rhein”). Poza nimi przygotowaniami zajmowali się Rafał Chełmiński (“Stowarzyszenie PSZ”) odpowiedzialny za “ludność cywilną”, Andrzej Skolik (GRH “Kampinos”) Wojsko Polskie oraz Mariusz Sulik (KG “Lisa”) sprzęt jeżdżący i zadania specjalne. Specjalnym gościem w tym gronie był Krzysztof Zawidzki (GRH “AA7”). Po zapoznaniu się z obydwoma scenariuszami nie obyło się oczywiście bez gorącej dyskusji, jednak potrafiono znaleźć kompromis. Praca “sztabu” przeniosła się na obszar własnych grup, gdzie szlifowano epizody i koordynację poszczególnych oddziałów. Próba generalna rozpoczęła się 2 maja, w tym czasie rekonstruktorzy własnymi siłami przygotowali scenografię.
Główna inscenizacja rozpoczęła się od zbiórki pododdziałów na placu bitwy, wydawano ostatnie dyspozycje i polecenia, pobierano broń hukową. Trzeba przyznać, że frekwencja na widowni również dopisała. Inscenizacja rozpoczęła się od wyłuskiwania z widowni przymusowych ochotników do VolksSturmu, których pospiesznie uzbrajano, bardzo często w broń zdobyczną oraz pochodzącą z poprzedniej wojny i kierowano na stanowiska obronne. VS realistycznie przygotowało SRH “Marienburg” z Malborka. Sztab niemiecki (GRH “Rhein”) wysyła silny patrol motocyklowy rozpoznawczy (tradycyjnie KG Lisa) oraz oddział na ciężarówce (nasi goście z GRH “Viking”) w kierunku nadchodzącego przeciwnika. Po niedługiej chwili ostrzelany patrol wraca, widać wśród nich wielu rannych. Na horyzoncie pojawiają się oddziały przeciwnika orz transporter BTR 40 (pojazd nie jest zgodny historycznie, niestety nie mieliśmy możliwości pozyskania właściwego). Walka przybiera na sile, do ognia karabinowego włączają się ciężkie wybuchy. W trakcie zaciekłej walki BTR zostaje zniszczony, załoga oraz desant starają się wycofać do własnych linii. Widać już nadciągających radzieckich żołnierzy. Walka nadal nabiera tempa, oddziały niemieckie bronią zaciekle swoich przednich pozycji, na chwilę hamują natarcie. Nie na długo, słychać charakterystyczny klekot i na polu walki pojawia się wsparcie w postaci czołgu T34/85. Czołg ostrzeliwuje obrońców broni maszynowej, po chwili widzowie mogli podziwiać piękny wystrzał czołgowego działa. Ten naprawdę imponujący pomysł zawdzięczamy Okejosowi, na co dzień szefowi GRH AA7. Wśród nacierających Rosjan widać też żołnierzy z charakterystycznymi orzełkami na hełmach. To elementy 1DP Wojska Polskiego (w tej roli GRH “Kampinos” i zaangażowani przez nich goście), które historycznie rzecz biorąc wsparły oddziały Armii Czerwonej w szturmie Berlina. Walka trwa nadal, po chwili w najbliższej odległości od pozycji obrońców czołg zastaje uszkodzony. Poprzez dym widać czołgistów gaszących ogień (GRH PBP Smok z Muzeum Wojska Polskiego). Kolejny fakt historyczny, gdzie używanie sprzętu pancernego w mieście powodowało ogromne jego straty z powodu używania przez obrońców prostej konstrukcyjnie ręcznej broni przeciwpancernej. Niestety zaciekła obrona na nic się zdaje, pozycje niemieckie zostają sforsowane, wzięto niewielu jeńców.
Teraz na scenie pojawia się ludność cywilna, jest to już typowy dla inscenizacji modlińskich i bardzo ciekawy element. Doskonałe stroje z lat czterdziestych nadały tej imprezie właściwy klimat. Należy wspomnieć, że rekonstrukcja bitwy miejskiej bez ludności właściwie nie miałaby sensu. W te jakże ciekawe postacie i mało popularne w Polsce wcielili się członkowie rodzin kolegów z KG Lisa między innymi niewidomy harmonista, Kasia Ostrowska, Asia Bestry, Jola i Agnieszka Daszyńska. Kolejną ciekawą i oryginalną postacią była postać policjanta berlińskiego stworzona przez Krzysztofa Daszyńskiego z GRH Żelazny Orzeł. Na marginesie, trudno wyobrazić sobie miasto bez policjanta. A wszystko pod kierunkiem Rafała Chełmińskiego (Stowarzyszenie PSZ). Jemu też zawdzięczamy stopienie tego epizodu z całością scenariusza. Na zakończenie rekonstruktorzy przygotowali kilka niespodzianek. Pierwszym pomysłem było wspólne świętowanie zwycięstwa przy pomocy pitego z kanistra samogonu. Natomiast całkowitym hitem według wielu widzów było odebrania niewidomemu harmoniście harmonii, który otrzymał w zamian pajdę chleba z żołnierskiego plecaka. Radziecki żołnierz siada na czołgu i gra typowe wojenne radzieckie melodie (w tej roli gość GRH KK z Ukrainy). Na koniec należy wyrazić najwyższe uznanie dla wszystkich rekonstruktorów za niezwykle realistyczne odtworzenie umundurowania i wyposażenia oraz innych strojów, zgodnych historycznie z ostatnim okresem 2 Wojny Światowej.
Tak w dużym skrócie można opisać pokaz batalistyczny który odbył się, tym razem przy pięknej pogodzie na terenie Fundacji “Park Militarny Twierdzy Modlin”. Frekwencja była ogromna, a dodatkowo otwarte było Muzeum Kampanii Wrześniowej w działobitni gen. Dehna, do którego to można było dostać się podziemnym przejściem. Odbywały się wycieczki po Twierdzy oraz pokaz multimedialny i wystawa Twierdza Modlin z lotu ptaka. Jak zwykle odwiedziło nas wielu stałych gości, ale też były grupy które to przyjechały na rekonesans. Mamy nadzieję na dalszą współpracę np. z grupą Pawła Syrka z Katowic.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM REKONSTRUKTOROM BIORĄCYM UDZIAŁ W POKAZIE BATALISTYCZNYM ZA ZAANGAŻOWANIE ORAZ WIDZOM ZA TŁUMNE PRZYBYCIE.
Grupy Rekonstrukcji Historycznej biorące udział:
– GRH Frontu Wschodniego “Kalina Krasnaja” oraz goście
– GRH “Rhein” oraz goście
– SRH “Marienburg”
– GRH “Stowarzyszenie PSZ”
– GRH “Kampf Gruppe Lisa”
– GRH “Żelazny Orzeł”
– GRH “Wiking” z Torunia
– GRH “Kampinos” oraz goście
– GRH “AA 7”
– Lektor: Michał Bąk
– GRH Polskiej Broni Pancernej “Smok” z Muzeum Wojska Polskiego
– Czołg T34/85 zbiory Stanisław Kęszycki
– BTR 40 Bogdan Kozer
IMPREZA BYŁA DOFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ, ORAZ PRZEZ MIASTO NOWY DWÓR MAZOWIECKI. Teren oraz logistyka Fundacja “Park Militarny Twierdzy Modlin”
Patroni imprezy:
– Agencja Mienia Wojskowego OT Warszawa
– Echo Miasta
– Portal Militarno-Historyczny Militarni.pl
-Radio Kolor
– Miesięcznik Odkrywca