Obrona Twierdzy Modlin w kampanii wrześniowej

 

8 – 9 lipca na atrakcyjnym terenie Twierdzy Modlin obyła się kolejna giełda militariów i tradycyjnie przy tej okazji nasze grupy GRH przedstawiły krotką inscenizację z serii epizodów wrześniowych. Grupy i rekonstruktorzy działający na naszym terenie przygotowują się i trenują do podsumowującej ten cykl dużej imprezy pt. OBRONA TWIERDZY MODLIN W KAMPANII WRZESNIOWEJ.
Tym razem przedstawiono atak zwiadowców niemieckich na polski posterunek radiowo-telegraficzny. Odział niemiecki skrycie podszedł do niczego nie spodziewających się łącznościowców polskich i niespodziewanie zaatakował posterunek. Nieliczny polski oddział nie dał się zaskoczyć, ale mając świadomość braku wsparcia rozpoczął niszczenie dokumentów i sprzętu , mimo to bronił się uparcie w budynku. Po zranieniu dowódcy stało się jasne, że ta obrona nie potrwa długo, tym bardziej, że napastnicy ściągnęli ciężką broń maszynową. Po stronie niemieckiej też nie obyło się bez strat i wśród rannych żołnierzy WH, nieustannie poruszał się sanitariusz ewakuując i opatrując rannych. Dodatkowymi elementami tej inscenizacji był huk petard i dym co w połączeniu z dynamiczna akcja, doskonale umundurowanymi rekonstruktorami dało widzom prawdziwy obraz potyczek w kampanii wrześniowej. Zauważyliśmy, że wielu odwiedzających przyjeżdża do nas z dziećmi i młodzieżą, stąd też nasze imprezy zaczynają przybierać edukacyjnego charakteru.

Zapraszamy serdecznie na następne imprezy w sierpniu.

Dziękujemy grupom GRH Żelazny Orzeł i Kampinos oraz gościom za przedstawienie kolejnego epizodu z serii “Kampania wrześniowa w Twierdzy Modlin”. Słowa uznania należą się rekonstruktorom za odegranie tego epizodu w pełnym umundurowaniu i ekwipunku w ponad 30 stopniowym upale.

JM.

Skontaktuj się z nami