Pogrzeb bezimiennego polskiego żołnierza

 

 

W dniach 22-23 września 2006 r. w 67 rocznicę śmierci odbyły się uroczystości pogrzebowe bezimiennego żołnierza odnalezionego podczas prac budowlanych wiosną tego roku na terenie Twierdzy Modlin.
Na wiosnę tego roku przy pracach remontowych, podziemnego przejścia do galerii obronnych pod działobitnią gen. Dehn,a nieoczekiwanie natrafiono na szczątki ludzkie. Sądząc po elementach ekwipunku rozrzuconych naokoło był to bez wątpienia żołnierz Wojska Polskiego, biorący czynny udział w obronie Twierdzy Modlin. Nie wiemy nic o okolicznościach jego śmierci, możemy się domyślać tylko, że poległ w trakcie bombardowania lub huraganowego ostrzału ciężkiej artylerii niemieckiej. Nie przypadkowa jest data pogrzebu, od 22 września oddziały niemieckie nasilają ataki na twierdzę. Zaczynają się zmasowane bombardowania z powietrza i ziemi trwające całe dnie. Celami bombardowań są nie tylko fortyfikacje zewnętrzne, ale też cytadela oraz obiekty fortyfikacji wewnętrznych. Niemymi świadkami tych wydarzeń jest właśnie działobitnia gen. Dehn,a, piekarnia oraz “białe” przedwojenne bloki wybudowane dla kadry podoficerskiej. Ich fasady noszą do dzisiaj widoczne ślady tamtych wydarzeń. Należy pamiętać, że Twierdza Modlin jest jednym z symboli walki Wojska Polskiego w Kampanii Wrześniowej 1939 r. Jej uporczywa obrona, pomimo ogromnej przewagi materiałowej wroga, podtrzymywała na duchu polskie oddziały walczące na froncie. “Twierdza broni się nadal” to hasło zagrzewało do nadludzkiego wysiłku jaki podejmowali żołnierze polscy w nierównej walce z najeźdcą. Dowódcą obrony Twierdzy był gen. Wiktor Thommee, to on był inicjatorem skutecznej obrony, oraz to on przyjął na siebie ciężar kapitulacji. Wysiłek zbrojny musiał być wyjątkowy, skoro oddziały polskie skapitulowały na honorowych warunkach.

Garnizon Twierdzy Modlin poddał się 29 września 1939 r. W czasie walk poległo 1700 żołnierzy Wojska Polskiego. Tyle sucha historia, nie ma w niej słowa o ludzkich tragediach. W 67 rocznicę tych tragicznych wydarzeń Fundacja “Park Militarny Twierdzy Modlin” zorganizowała uroczystości pogrzebowe niezidentyfikowanego żołnierza Wojska Polskiego.

Poległym żołnierzom, bez względu na zawirowania historii i poglądy winni jesteśmy najwyższy szacunek.

Skontaktuj się z nami